Harmonija

Harmonija yra pagaminta iš medžio, metalo, žalvario ir audinio. Tam tikra nešiojama medinė dėžutė, kilusi iš Vakarų Bengalijos. Taigi harmonija tapo neatskiriama Indijos muzikos dalimi.
Klavišai grojami ir dumplės suspaudžiamos vienu metu. Suslėgus dumplėms oras praeina per liežuvėlį, kurį jis vibruoja, sukuria garsą. Liežuvėliai reguliuoja toną / aukštį, o dumplės gamina ir valdo orą bei tūrį.

senoji harmonijaHarmonija vakaruose

Harmoniją 1700-aisiais sukūrė Kopenhagos universiteto fiziologijos profesorius Christianas Gottliebas Kratzensteinas. Jo Harmonijos dizainas buvo panašus į mažo dydžio vargonus. Ji skleidė garsą kojomis valdomomis silfonomis, kurios leido vėjui praeiti per slėgį išlyginantį oro rezervuarą, o tai metaliniams liežuvėliams virpėti. Prietaiso tūrį valdė vožtuvai, valdomi keliu, rankenėlės, išdėstytos virš klaviatūros, leidžiančios vėjo tiekimui apeiti rezervuarą, ir jėga, naudojama dumplėms pumpuoti. Kai europiečiai emigravo į JAV, jie amerikiečiams įvedė harmoniją. Galiausiai instrumentas atsidūrė Azijos, Afrikos ir Karibų jūros kolonijose.
20-ojo amžiaus pradžioje Vakarų pasaulyje harmonijos naudojimas sumažėjo dėl besikeičiančių žmonių muzikos skonio. Taigi Europos harmonija prarado paklausą ir pradėjo rastis tik muziejuose.

Harmonija Indijoje

Šis mirštantis instrumentas gavo antrą gyvenimą Indijoje. 1875 m. Kalkutoje, Dwarkanathas Ghose’as sukūrė savo Indiškąją harmonijos verisją, kuri pumpuojama rankiniu būdu. Tradiciškai ji buvo naudojama Indijos klasikos muzikantų, kurie pasirodymų metu sėdėdavo ant grindų.

Kojomis valdomos silfonos, esančios po klaviatūra Europos Harmonijoje, buvo pakeistos rankomis valdomomis silfonomis gale, indiškoje harmonijos versijoje. Naujasis harmonijos įsikūnijimas buvo patvaresnis, pigesnis, ją buvo lengviau prižiūrėti ir taisyti. Vidinį instrumento mechanizmą Ghose’as supaprastino. Norint pritaikyti harmoniją Indijos klasikinėje muzikoje, prie instrumento buvo pridėtos dronų rankenėlės, taip pat buvo pridėta skalės keitimo technika. Nuo 1915 m. Indija tapo pagrindine harmonijos gamintoja.

Tokiu būdu harmonija tapo neatskiriama Indijos muzikos dalimi. Ji plačiai naudojama šventyklose atliekant kirtanus.

Citatos

“Višnujana mielai įsipareigojo pamokyti groti harmonija ir į autobusą atveda Ravindrą, kurį greitai pamokino groti harmoniją, kaip Prabhupada iš pradžių mokė.
Ravindra Svarupa: Jis davė man penkių minučių trukmės pamoką. Maniau, kad tai buvo neįtikėtiniausia penkių minučių muzikos pamoka. Jaunystėje grojau smuiku, grojau net sousafoną, todėl kažką žinojau apie muziką. Jis man pateikė sutrumpintą versiją, kad jei aš tęsiu ją, tapsiu įgudęs. Jis man parodė, ką jis vadino dvasiniu mastu. Šrimadas-Bhagavatamas paminėjo, kad tai yra skalė, kurią dainuoja Narada Muni. Jis pasakė: „Grokite tokiu masteliu, kai grojate harmoniją ir grojate daugiausia juodaisiais klavišais. Tada jis man parodė, kaip jis vaidino Gopinathą, ir viskas. Jis buvo labai geras mokytojas.”
Radha Damodara Vilasos

naradaSeptyni garso matai, būtent ṣa (ṣaḍja), ṛ (ṛṣabha), gā (gāndhāra), ma (madhyama), pa (pañcama), dha (dhaivata) ir ni (niṣāda), taip pat yra transcendentiniai ir skirti transcendentinėms dainoms. Būdamas tyras Viešpaties bhaktas, Šrī Nāradadeva visada atlieka savo pareigą prieš Viešpatį, gavęs instrumentą dovanų, jis visada gieda Jo transcendentines šloves ir todėl yra neklystantis savo išaukštintoje padėtyje. Sekdami Śrīla Nārada Muni pėdomis, save suvokianti siela materialiame pasaulyje taip pat tinkamai naudoja garso matuoklius, būtent ṣa, ṛ, gā, mā ir kt., Tarnaudama Viešpačiui, nuolat dainuodama Jo šlovę. Kaip patvirtinta „Bhagavad-gītā“ (9.14), mahātmos arba didžiosios sielos neturi verslo gyvenime, išskyrus giedojimą transcendentinėse Viešpaties šlovėse.
Šrimad Bhagavatam 1.6.32

Muzika ir šokiai, naudojami pasitenkinimui, turi būti priimama kaip demoniška, tačiau ta pati muzika ir šokiai, kai šlovinamas Aukščiausiasis Viešpats su kīrtanu, yra transcendentinis ir padaro gyvenimą, visiškai tinkantį dvasiniam malonumui.
Šrimad Bhagavatam 3.20.38

Video pamokos

Ši pamoka skirta tiems, kurie nėra groję su harmonija. Pamokos pagalba nesunkiai per kelias minutes išmoksite kaip padainuoti Kirtane įžymiąją Prabhupados melodiją! Galima pradėti groti nuo betkurios vietos tiesiog atsiskaičiuojant 1,3,5,6 klavišus.

Naudingos nuorodos

https://www.youtube.com/user/gverma22 – harmonijos pamokos vediniu stiliumi

https://www.youtube.com/c/KIRTAN108 – harmonijos pamokos vakarietišku stiliumi